Korunní 880/101, Praha 3 +420 728 562 404

Bc. Markéta Horáková, BA

Bc. Markéta Horáková, BA

„Móda je pro mě uměním nahlédnout do duše člověka. Oblékat lidi v souladu s jejich vnitřním světem – tak, aby oděv odrážel jedinečnost jejich osobnosti. Skrze módu hovořím, komunikuji, předávám světu zprávu. Móda je zodpovědnost, Móda je hra.“ 

Všestranně kreativní, zapálená a nebojácná designérka Markéta je naší novou posilou týmu. Filozofie její tvorby nás oslovila právě proto, že Markéta dokáže najít rovnováhu mezi kvalitou zpracování a zároveň udržitelného přístupu k tvorbě. Její první stáž v módním studiu v USA ji zavedla do dánského Herningu, kde na prestižní škole úspěšně vystudovala obor módní design. Během studia absolvovala několik velice přínosných stáží. Pracovala v Belgii u české návrhářky Markéty Martiškové, jíž pomáhala s kolekcí z recyklovaných materiálů. V tomto antverpském studiu také objevovala krásy průmyslové výšivky. Na stáži v Nepálu spolupracovala s neziskovou organizací Mahaguthi. Zde měla možnost osobně nahlédnout do pracovního světa nepálských žen a poznat výrobní podmínky třetího světa. Markéta miluje průmyslovou pleteninu, které by se chtěla v budoucnu věnovat.

Markéta učí v kurzu BASIC a  MEDIUM

PREZENTACE

2018- Performance – Idea Festival v muzeu Heard v dánském Herningu; ve spolupráci estonskou streetwear designérkou Sille Randviir a vítězem Van Graff Junior 2020 Marcelem Petránkem

2019 – spolupráce s VIAFILM & Transmedia Production

2019 – Přehlídka kolekce „Rozdělená jednota“ na Festivalu designu a umění, pořádala Fox Galery

2020 – Přehlídka na WE’RE NEXT20 s kolekcí „Bezejména“

VZDĚLÁNÍ

BA –  2018-2019  VIA UC Fashion design – Dánsko

AP –  2016-2018 VIA UC Bussines & Fashion design – Dánsko

Bc. –  2012-2018 UHK- Pedagogická fakulta. Základy společenských věd a výtvarné umění se zaměřením na vzdělávání. Pod vedením Pavly Sceránkové a Dušana Záhoranského.

KOLEKCE

2019 – Embrace – unisex / highclass

Kolekce pracuje s problematikou rasismu a je inspirovaná osobností Nelsona Mandely, jeho pohledem na svět a hodnotami, jako je svoboda, pochopení, odpuštění, láska a důstojnost. Kolekce reflektuje vztah mezi lidmi bílé a černé pleti. Pracuje s myšlenkou „kontrastu, který může být v souladu“ a vtěluje do oděvů skutečné příběhy lidí z Jihoafrické republiky.

2019 – Rozdělená jednota/Divided In Unity
– womenswear – ready to wear

Kolekce odkazuje na československou společnost mezi lety 1968 a 1989. Všímá si protikladů i rysů, které jsou v různých formách živé i dnes. Staví proti sobě nedostatky v dobách Tuzexu a přebytky současnosti.

2020 – Bezejména
– womenswear /menswear (absolventská kolekce)

Kolekce reagující na konzumerismus a fenomén odcizení. Název odkazuje na závratné množství zvířat v živočišné produkci, absenci identity, absenci našeho respektu a vztahu k nim… Vnímá odcizení současného člověka od původu potravin, které jí.