Korunní 880/101, Praha 3 +420 776 341 890

Bc. Markéta Horáková, BA

Institut módní tvorby  Fashion tým   Bc. Markéta Horáková, BA

Bc. Markéta Horáková, BA

„Móda je pro mě uměním nahlédnout do duše člověka. Oblékat lidi v souladu s jejich vnitřním světem – tak, aby oděv odrážel jedinečnost jejich osobnosti. Skrze módu hovořím, komunikuji, předávám světu zprávu. Móda je zodpovědnost, Móda je hra.“ 

Všestranně kreativní, zapálená a nebojácná designérka Markéta je naší novou posilou týmu. Filozofie její tvorby nás oslovila právě proto, že Markéta dokáže najít rovnováhu mezi kvalitou zpracování a zároveň udržitelného přístupu k tvorbě. Její první stáž v módním studiu v USA ji zavedla do dánského Herningu, kde na prestižní škole úspěšně vystudovala obor módní design. Během studia absolvovala několik velice přínosných stáží. Pracovala v Belgii u české návrhářky Markéty Martiškové, jíž pomáhala s kolekcí z recyklovaných materiálů. V tomto antverpském studiu také objevovala krásy průmyslové výšivky. Na stáži v Nepálu spolupracovala s neziskovou organizací Mahaguthi. Zde měla možnost osobně nahlédnout do pracovního světa nepálských žen a poznat výrobní podmínky třetího světa. Markéta miluje průmyslovou pleteninu, které by se chtěla v budoucnu věnovat.

Markéta učí v kurzu BASIC a  MEDIUM

PREZENTACE

2018- Performance – Idea Festival v muzeu Heard v dánském Herningu; ve spolupráci estonskou streetwear designérkou Sille Randviir a vítězem Van Graff Junior 2020 Marcelem Petránkem

2019 – spolupráce s VIAFILM & Transmedia Production

2019 – Přehlídka kolekce „Rozdělená jednota“ na Festivalu designu a umění, pořádala Fox Galery

2020 – Přehlídka na WE’RE NEXT20 s kolekcí „Bezejména“

VZDĚLÁNÍ

BA –  2018-2019  VIA UC Fashion design – Dánsko

AP –  2016-2018 VIA UC Bussines & Fashion design – Dánsko

Bc. –  2012-2018 UHK- Pedagogická fakulta. Základy společenských věd a výtvarné umění se zaměřením na vzdělávání. Pod vedením Pavly Sceránkové a Dušana Záhoranského.

KOLEKCE

2019 – Embrace – unisex / highclass

Kolekce pracuje s problematikou rasismu a je inspirovaná osobností Nelsona Mandely, jeho pohledem na svět a hodnotami, jako je svoboda, pochopení, odpuštění, láska a důstojnost. Kolekce reflektuje vztah mezi lidmi bílé a černé pleti. Pracuje s myšlenkou „kontrastu, který může být v souladu“ a vtěluje do oděvů skutečné příběhy lidí z Jihoafrické republiky.

2019 – Rozdělená jednota/Divided In Unity
– womenswear – ready to wear

Kolekce odkazuje na československou společnost mezi lety 1968 a 1989. Všímá si protikladů i rysů, které jsou v různých formách živé i dnes. Staví proti sobě nedostatky v dobách Tuzexu a přebytky současnosti.

2020 – Bezejména
– womenswear /menswear (absolventská kolekce)

Kolekce reagující na konzumerismus a fenomén odcizení. Název odkazuje na závratné množství zvířat v živočišné produkci, absenci identity, absenci našeho respektu a vztahu k nim… Vnímá odcizení současného člověka od původu potravin, které jí.